Frutaria
Foods

Kuleç të pjekur në tigan për vetëm 15 minuta

Kjo recetë është ideale për një mëngjes, darkë ose antipastë të shpejt dhe me shumë shije. Shumë e lehtë për t’u realizuar dhe e veçant në servim. 


Përbërësit:
Masa për 10 kuleç të vegjël
Miell i bardhë
250 gr kos
1 lugë e reçelit sodë bikarbone
Krip sipas dëshirës
1 gotë ujë

 
Mënyra e përgatitjes:

Përbërësit e lartshënuar bashkohen në një enë, krijohet brumi dhe lihet të pushoj 5-10 minuta.
Pasi brumi ka pushuar, krijohen kuleçët dhe hapen në formë të rrumbullakët. Madhësia e kuleçëve
bëhet sipas dëshirës, preferohen të vegjël.
Ngrohet një tigan pa vaj dhe pjekën kuleçët në të dy anët për pak minuta.

Shërbehen me djath të freskët, speca me ajkë, mish të thatë, sallatë dhe xhem.
 
Ju bëftë mirë!!
 
 
Për më shumë receta vizitoni faqen SHPEJTE DHE SHIJSHEM në Instagram duke klikuar në linkun më poshtë:
 
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Te Premtën në orën 7:00 @ora7shtate në @klankosovaofficial per nje recete te shpejt dhe super te shijshme😋 Byreku cigare ne forme te appetizer🥰❤️

A post shared by Shpejt dhe Shijshëm (@shpejt_dhe_shijshem) on

Shfaq më shumë

Artikuj të ngjajshëm

Back to top button